Les changements dans le KPC rendent la vie plus facile pour les transporteurs en cas de montants forfaitaires

Sur 8 Septembre 2016 r. weszła w życie spora nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany z niej wynikające mogą znacząco poprawić sytuację procesową przewoźników w sporach z pracownikami o wypłatę należności za noclegi w trakcie podróży służbowych.

Wnioski o zawieszenie postępowania

Kiedy w zeszłym roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek związku pracodawców Transport Logistyka Polska o zbadanie konstytucyjności przepisów stanowiących podstawę roszczeń kierowców o wypłatę ryczałtów za noclegi, wielu przewoźników wystąpiło do sądów o zawieszenie swoich postępowań o ryczałty do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny.

Odmienne rozstrzygnięcia sądów

Sądy podeszły do tych wniosków na dwa sposoby. Część zawieszała postępowania powołując się na przepis art. 177 § 1 Point 1 k.p.c. pozwalający na zawieszenie postępowania, gdy wynik sprawy zależy od innego toczącego się postępowania cywilnego. Sądy uznawały, że przepis ten należy interpretować szeroko zgodnie z jego celem, a tym samym możliwe jest zawieszenie postępowania z uwagi na trwające postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Część sądów zajmowała odmienne stanowisko i uznawała, że skoro postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym nie jest postępowaniem cywilnym, nie jest dopuszczalne zawieszanie postępowania na tej podstawie, a odrębnej podstawy dotyczącej postępowania przed TK w kodeksie postępowania cywilnego nie ma. Co charakterystyczne jednak sądy te zwykle nie kwestionowały, że istnieje potrzeba zawieszenia postępowania, a jedynie stwierdzały, że nie ma do tego wystarczających podstaw w procedurze cywilnej.

Zmiana procedury

Powyższy stan uległ obecnie zasadniczej zmianie. Sur 08.09.2016 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła do art. 177 § 1 k.p.c. nowy pkt 31. Il est, że dopuszczalne jest zawieszenie postępowania, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Co istotne zgodnie z art. 21 paragraphe. 2 ustawy nowelizującej przepisy art. 177 § 1 Point 31 k.p.c. stosuje się od dnia wejścia w życie przepisów również w odniesieniu do już trwających postępowań.

Część sądów już zaczęła wykorzystywać nowe możliwości i zawiesza postępowania także w tych sprawach, w których wcześniej tego odmawiała.

Przewoźnicy powinni zatem zwrócić się ponownie o zawieszenie postępowań do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Tym razem dużo trudniej będzie sądom odmówić.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Subskrybuj bloga, a otrzymasz wiadomość e-mail o każdym nowy wpisie

Je suis d'accord pour que mes renseignements personnels transféré à MailChimp ( Plus d'information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Cette entrée a été publiée dans Nouvelles et étiquetés . Ajouter aux favoris permalink.

Laisser un commentaire

Votre adresse email ne sera pas publié. Les champs obligatoires sont marqués *

Avertissez-moi des commentaires suivi par e-mail. Vous pouvez également SOUSCRIRE aucun commentaire sur cette entrée.