Strona UTK o prawach pasażerów kolei

W zeszłym tygodniu (21.11.2011 r.) Urząd Transportu Kolejowego pod adresem www.pasazer.info.pl (a także na www.pasazer.utk.gov.pl www.pasazer.org.pl i www.pasazer.org) uruchomił stronę internetową zaprojektowaną z myślą o pasażerach kolei. Po zapoznaniu się z zawartością strony mogę śmiało stwierdzić, że UTK należy się pochwała nie tylko za pomysł ale i za wykonanie.

Korzystanie z przewozów kolejowych stanowi codzienności dla bardzo dużej ilości osób. Niestety polskim przewoźnikom jeszcze sporo brakuje do solidności naszych zachodnich sąsiadów (którzy swoją drogą w ciągu paru lat powinni pojawić się na polskich torach), stąd regularnie zdarzają się sytuacje, gdy podróż nie przebiega tak, jak zaplanowano. Wielu pasażerów w takich przypadkach nie ma wystarczającej wiedzy, by dochodzić swoich praw, stąd zazwyczaj godzą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami działań nierzetelnych przewoźników. Dlatego z dużym uznaniem należy powitać fakt, iż powstała strona, na której podróżujący pociągami będą w stanie znaleźć wszelkie informacje potrzebne do tego, by należycie zadbać o ochronę swoich praw.

Zapoznałem się ze strukturą i treścią strony i jestem przekonany, że będzie ona dużym wsparciem dla pasażerów. Planując podróż, na nowej stronie można  znaleźć odnośniki do stron z rozkładami jazdy wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce, a nawet kursującej po wyspie Uznam Usedomer Baderbahn.

Osoby niepełnosprawne z kolei będą miały wreszcie możliwość ustalenia, co czeka ich podczas wysiadania i wsiadania do pociągu na poszczególnych stacjach. Na razie zakładka Stacje przyjazne pasażerom obejmuje tylko obszar aglomeracji trójmiejskiej, ale w przyszłości ma zostać poszerzona.

Ciekawą inicjatywą jest stworzenie Karty Praw Pasażera, która w skompilowanej i przystępnej formie przedstawia prawa pasażerów przewozów kolejowych. Podróżny nie musi więc samodzielnie wertować kilku różnych aktów prawnych, żeby ustalić, co mu przysługuje. Podobną rolę spełnia Poradnik Podróżnego omawiający poszczególne aspekty podróży koleją.

Strona umożliwia pasażerom aktywne wpływanie na jakość usług świadczonych przez polskich przewoźników. Z jednej strony opisuje procedurę składania reklamacji, z drugiej za jej pomocą można zgłosić nieprawidłowości do UTK. Dodatkowo pozwala na dokonanie oceny pracy poszczególnych przewoźników

Nie do przecenienia są również publikowane na stronie bieżące informacje o utrudnieniach w ruchu kolejowym – sam takich ostatnio doświadczyłem na trasie Poznań – Wrocław (TIR zerwał trakcję kolejową), ale nigdzie w internecie nie byłem w stanie ustalić co się dzieje. Niestety dział funkcjonuje na razie tylko w zakresie połączeń lokalnych, a strona dotycząca połączeń krajowych jest dopiero w budowie. Miejmy jednak nadzieję, że niedługo to się zmieni.

Jedyną wadą jaką dostrzegłem jest brak podziału strony na podstrony, przez co podanie linku do konkretnego działu jest niemożliwe i zawsze trafia się na stronę główną.

Reasumując warto od czasu do czasu zaglądać na stronę – znajomość zagadnień na niej poruszanych z pewnością może się przydać.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Subskrybuj bloga, a otrzymasz wiadomość e-mail o każdym nowy wpisie

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Krajowy przewóz osób i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Strona UTK o prawach pasażerów kolei

  1. nad wyraz łądna wizualnie strona. Ale na rozkład jazdy trafiłem po trzecim poszukiwaniu 🙂 Ale chwalisię urzędowi, który jako administracja kojarzony jest z wąskotorówką, za zrobienie strony, która mogłaby być ekspresem i Intercity w jednym 🙂

  2. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

    To prawda – strona mogłaby być bardziej przejrzysta. Ale akurat rozkład jazdy jest pierwszą zakładką w głównym menu, więc nie powinien sprawiać kłopotu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.