Przewoźniku, nie daj się przez opieszałość wykreślić z CEIDG

Już tylko 3 dni zostały na uzupełnienie danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca, który się spóźni, musi się liczyć z wykreśleniem z ewidencji.

Dwa lata na uzupełnienie PESELu

Nawet najdłuższe okresy przejściowe kiedyś się kończą. Tak też jest w przypadku obowiązków nałożonych na przedsiębiorców ustawą z dnia 25.09.2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Przewidywała ona w art. 61 ust. 1, że przedsiębiorcy, których PESEL nie został wpisany do ewidencji, mają 2 lata od wejścia w życie ustawy na uzupełnienie tego braku. Ponieważ ustawa weszła w życie w dniu 19.05.2016 r. powyższy termin upływa w dniu 19.05.2018 r.

Jednocześnie przewidziano w art. 61 ust. 2, że w braku zastosowania się do tego obowiązku przedsiębiorca zostanie wykreślony z ewidencji. 

W praktyce zdecydowana większość działających przedsiębiorców czy to na etapie rejestracji czy też na etapie późniejszej aktualizacji danych podawała swój numer PESEL i jest on uwidoczniony w CEDIG. Dobrze jednak się w tej kwestii upewnić i sprawdzić swój wpis w bazie danych przedsiębiorców.

Jeśli danych PESEL brakuje, należy do 19.05.2018 r. złożyć wniosek we właściwym urzędzie gminy lub elektronicznie za pośrednictwem ePUAP 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Subskrybuj bloga, a otrzymasz wiadomość e-mail o każdym nowy wpisie

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Response to Przewoźniku, nie daj się przez opieszałość wykreślić z CEIDG

  1. Piotr pisze:

    Podejrzewam, że dość spora ilość przewoźników zapomniała właśnie o uzupełnieniu numeru PESEL i teraz mają nie lada problem, wykreślenie z CEIDG to już poważna sprawa, dobrze że są takie blogi jak ten, które informują i przypominają przede wszystkim o takich ważnych rzeczach. Wiadomo jak to jest każdy informacje o tym dostał, potem gdzieś została ona zapomniana, a teraz już po sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.