Przewozy okazjonalne – Senat poprawił ale niewiele

W dniu 14.06.2012 r. w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o transporcie drogowym dotycząca przewozu okazjonalnego (przy okazji podziękowania dla Grzegorza Furgała autora znakomitego bloga Prawnicy i social media za podesłanie świeżego numeru Dz.U.). O nowelizacji pisałem już krytycznie we wpisie Przewozy okazjonalne czyli jak kilka razy popsuć tę samą ustawę, wyrażając nadzieję, że Senat dokona odpowiednich zmian w projekcie ustawy. Zmiany rzeczywiście są, chociaż nie rozwiązują one szeregu zasygnalizowanych problemów.

Zmiany kosmetyczne…

Senat postanowił niezbyt mocno ingerować w treść uchwalonej przez Sejm ustawy. Kilka zmian ma charakter typowo redakcyjny jak zamienienie „pisemnej umowy” na „umowę zawartą w formie pisemnej” bądź niezbyt istotny jak zamienienie „siedziby przedsiębiorcy” na „lokal przedsiębiorstwa”. To ostatnie pozwala na zawieranie umów we wszystkich lokalach przedsiębiorcy, a nie tylko w miejscu, w którym ma on swą główną siedzibę. Tego typu przewozy są jednak z reguły świadczone przez przedsiębiorców nieposiadających rozbudowanej sieci lokali, więc zmiana nie ma raczej praktycznego znaczenia.

… i merytoryczne…

Dużo ważniejszą zmianą jest zrezygnowanie (na całe szczęście) z pierwotnego pomysłu, by wynagrodzenie za przewóz okazjonalny miało być płatne z góry. Po poprawkach Senatu przed wykonaniem przewozu strony powinny uzgodnić ryczałtowe wynagrodzenie, ale płatność może nastąpić później. Wciąż jednak powinno to nastąpić przede wszystkim w formie bezgotówkowej, zaś gotówka może być płatna wyłącznie w lokalu przedsiębiorstwa.

Senat złagodził również wymóg dotyczący statusu pojazdów, którymi mogą być świadczone usługi przewozu okazjonalnego. W wersji przyjętej przez Sejm w tym celu mogły być wykorzystywane wyłącznie pojazdy będące wyłączną własnością przedsiębiorcy. Ostateczny tekst ustawy dopuszcza, by pojazdy te stanowiły również przedmiot leasingu przedsiębiorcy.

… lecz dalece niewystarczające

Moja ocena nowej regulacji wciąż pozostaje krytyczna. Uważam, że ustawodawca zadziałał zbyt pochopnie i nie uwzględnił wielu okoliczności, które sprawią, że wielu osobom znowelizowane przepisy utrudnią albo wręcz uniemożliwią prowadzenie legalnej działalności gospodarczej. Do utrudnień zaliczyć należy przede wszystkim brak swobody co do zasad zawierania umów i rozliczeń z klientem. Dlaczego akurat w tym przypadku wymogiem mają być forma pisemna i rozliczenia bezgotówkowe, a w szeregu innych obszarów takich regulacji nie ma? Potrzeba walki z patologią podszywania się pod taksówki z pewnością nie jest tu wystarczającym uzasadnieniem.

Utrudnienia co do formy pisemnej i rozliczeń bezgotówkowych choć uciążliwe można by jeszcze znieść. Gorzej z – zupełnie niezrozumiałą moim zdaniem – regulacją, że pojazdy do przewozu okazjonalnego muszą być przedmiotem wyłącznej własności lub leasingu przedsiębiorcy. Dobrze oczywiście, że Senat dopisał do ustawy leasing, ale to przecież nie wystarcza. Co z pojazdami zakupionymi na kredyt, gdzie bank żąda przewłaszczenia części udziałów w pojeździe do czasu spłaty kredytu? Co z olbrzymią rzeszą przedsiębiorców pozostających w związkach małżeńskich? Przecież pojazd takiego przedsiębiorcy z reguły nie stanowi jego wyłącznej własności i stanowi część majątku wspólnego – jedynie praktyka sprawia, że w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest tylko jeden z małżonków. W imię czego tacy przedsiębiorcy muszą albo zrezygnować z działalności, albo dokonać znaczących inwestycji w celu nabycia pojazdów zgodnych z wymogami ustawy? Obawiam się, że wszystkie powyższe pytania mają charakter retoryczny.

Legislatorzy: Naruszenie zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej

Wskazane powyżej ograniczenia w mojej ocenie stanowią niczym nieuzasadnione naruszenie zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Podobną ocenę – w odniesieniu do wymogu wyłącznej własności pojazdu – zaprezentowało w swojej opinii Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, stwierdzając, iż „tak ukształtowana reglamentacja wykonywania przewozów okazjonalnych wydaje się być zbyt restrykcyjna i trudno uzasadnić taki jej kształt, co rodzi pytanie o zgodność takiej regulacji z art. 22 Konstytucji stanowiącym, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko ze względu na ważny interes publiczny”. Niestety Senat wzorem Sejmu postanowił zignorować opinie ekspertów. Dla senatorów ważniejsze było stanowisko Ministerstwa. Na posiedzeniu Senatu senator sprawozdawca stwierdził bowiem następująco:

A, dopowiem jeszcze jedno. Otóż pewien element wynikający z ustawy, a związany z własnością, miał jeszcze podlegać przemyśleniom wspólnym, a przede wszystkim ministerstwa, do dnia dzisiejszej debaty. Chodziło o własność, o to, czy rozszerzać tę kategorię na własność przedsiębiorcy lub współwłasność. Jako sprawozdawca zapytałem o to przedstawicieli ministerstwa. Otóż proponują oni utrzymanie tych zapisów, które są w ustawie.

Brak refleksji naszego ustawodawcy czasami bywa porażający.

Podważenie konstytucyjności przepisów

Ponieważ wychodzę z założenia, że złym prawo należy zwalczać, a te przepisy uważam za wyjątkowo szkodliwe, w przypadku gdy nadarzy się okazja, podejmę starania zmierzające do stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów dotyczących przewozów okazjonalnych. Jeśli więc którykolwiek z Czytelników będzie miał kiedyś problemy wynikłe ze stosowania tych przepisów, gotów jestem mu pomóc pro bono, ze złożeniem skargi konstytucyjnej włącznie.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Subskrybuj bloga, a otrzymasz wiadomość e-mail o każdym nowy wpisie

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Krajowy przewóz osób, Zmiany w przepisach i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

100 Responses to Przewozy okazjonalne – Senat poprawił ale niewiele

 1. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Dziękuję za zwrócenie uwagi – już poprawiam 🙂

 2. Lech pisze:

  Hm, płacę wekslem, natychmiast go wykupuję, czy jestem w zgodzie z ww. Ustawą? 🙂

 3. FanBus pisze:

  jestem posiadaczem busa i świadczę usługi „przewozu okazjonalnego”. Jestem zdumiony zapisem ustawy że nie mogę się reklamować na swojej własności. Czy ustawodawca planuje ograniczyć pozostałe podmioty świadczące usługi transportowe reklamujące się na swoich pojazdach? Małym firma takim jak moja szczególnie trudno się promować a możliwość reklamy na aucie dawała możliwość wyłapania klientowi szybko pożądanej usługi , taksówkarze też powinni dostać zakaz reklamowania bo całe zamieszanie jest z ich powodu. Co na to UNIA? może jej przepisy uchronią nas przed tym paradoksem.

 4. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  No tak, ustawodawca nie przewidział pomysłów Lecha 🙂 Rzeczywiście w takim wypadku mamy do czynienia z płatnością bezgotówką 🙂 Choć pewnie można by się wówczas spotkać z zarzutem obejścia prawa, gdyż z prac legislacyjnych jednoznacznie wynikało, że chodzi tutaj o przelew na konto.

 5. Lech pisze:

  > jednoznacznie wynikało, że chodzi tutaj o przelew na konto.

  E, to nie ma się co przejmować. Skoro przy płatnościach dużych kwot dosłownie zapisano obowiązek korzystania z przelewów, a tutaj tylko płatność bezgotówkową, to nie można uznawać, że w drugim przypadku ustawodawca chciał coś innego. Gdyby chciał, to by tak zrobił. Wszak przyjmuje się, że ustawodawca jest mądry, konsekwentny etc. 🙂

 6. Rvlbs pisze:

  Chcę założyć działalność, transport ludzi z pkt.A do pkt.B. pomiędzy dwoma województwami, bez przystanków pośrednich, mam busa 8+1 zarejestrowany jako samochód osobowy, w jakim celu ustawodawca zablokował wydawanie licencji na takie pojazdy? Z moich wyliczeń wynika, że nie będę woził więcej osób (na razie). Dlaczego każe mi się inwestować w 2-3 krotnie droższy w zakupie i utrzymaniu autobus, na który zresztą i tak nie mam uprawnień do kierowania? Nie chcę być na bakier z prawem, ale chyba otworzę gabinet mobilny muzyko- lub aromaterapii, i w gratisie będzie przejazd pomiędzy wspomnianymi punktami. Bo pod „przewozy okazjonalne” to nie podejdzie, i szybko do mnie ITD zapuka.

 7. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Dlaczego nie podejdzie pod przewozy okazjonalne? Przecież ustawa o transporcie drogowym wymaga, by przewozy były wykonywane pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 7 osób łącznie z kierowcą. Czyli bus, o którym Pan pisze jak najbardziej może być w tym celu wykorzystywany.

 8. Paweł pisze:

  Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
  1. Rozumiem, że uzasadnieniem regulacji jest walka z oszustami. Jest mi ciężko to zaakceptować, bo mam wrażenie, że to problem marginalny. Jaka jest skala tego problemu?
  2. W jakim celu wprowadza się jakiekolwiek ograniczenia co do własności pojazdu? Jaki „ważny interes publiczny” zabrania biednemu studentowi wożenia w weekendy ludzi pożyczonym samochodem?

 9. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Już kilka razy pisałem, że te przepisy są moim zdaniem pozbawione racjonalnego uzasadnienia. A wymogi dotyczące własności pojazdu to już jawne pogwałcenie konstytucji. Jak ktoś kiedyś trafi do mnie z taką sprawą, z pewnością skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego 🙂

 10. Lech pisze:

  Panie Pawle, w komentarzu powyżej widzę znamiona (zakazanej) reklamy :)))

 11. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Radcy prawni się mogą reklamować, byleby reklama była uczciwa 😛

 12. Andrzej pisze:

  Panie Pawle mam w planie prowadzić przewóz klientów indywidualnych tj: transfery międzymiastowe, wyjazdy na konferencje, wynajem auta z kierowca na imprezy, w tym ślub i wesele. Moje samochody to pięcioosobowe limuzyny klasy premium. Auta nie są w żaden sposób oznakowane, a reklama i kontakt istnieje jedynie poprzez stronę internetową bądź ulotki, banery. Auta są moją własnością i w żaden sposób nie upodabniam ich do taxi, wręcz przeciwnie. Rozliczenie może być przelewem po kursie. Czy na taki przewóz potrzebna jest jakaś licencja ? Jakie warunki muszę spełnić?

 13. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Konieczna jest licencja na przewóz osób, natomiast takie przewozy okazjonalne wydają się być zgodne z przepisami.

 14. Grześ pisze:

  Witam.A ja mam pytanko odnośnie otwarcia działalności:nie chce być na bakier z prawem,a chciałbym przewozić ludzi z punkt A do B max dwa,może trzy razy w miesiącu.Zatrudniony jestem w innej firmie i mam sporo czasu wolnego,dodam ze moje auto zarejestrowane jest na 5 osób i nie jest zabytkiem więc pod okazjonalny przewóz osób raczej nie podejdzie.A taxi za dużo korowodu (kogut,kasa itp.)Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 15. Andrzej pisze:

  Dziękuję Panie Pawle za odpowiedź.

  Z tego co wiem, na tą chwilę, to działalność jaką opisałem powyżej nie wymaga licencji i nie kwalifikuje się pod żadną ustawę. W związku z tym UM nie może wydać pozwolenia na taką działalność, ani również nie może zakazać jej wykonywania, bo było by to sprzeczne z PKD mojej działalności. Chodzi o krajowy, okazjonalny przewóz osób samochodem 5 cio osobowym. Ponieważ międzynarodowy podlega pod ITD, czy GITD. Niestety jednak UM nie daje gwarancji, że przy kontroli ITD nie zostanie nałożony mandat za np. brak licencji (której nie trzeba ponieważ ustawa nie obejmuje przewozu osobówką). Oczywiście kierowca obowiązkowo musi miec aktualne badania lekarskie – psychotechniczne. W związku powyższym złóżyłem do UM o pozwolenie na wykonywanie przewozów i teraz czekam ciekaw co mi odpowiedzą:-)

 16. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Andrzej

  Niestety nie mogę się zgodzić, że taka działalność nie wymaga licencji. Każdy przewóz osób wymaga uzyskania licencji, a ustawa o transporcie drogowym ma zastosowanie do samochodów osobowych. Kwestia 3,5 t masy całkowitej odnosi się tylko do przewozów towarowych. W przewozach osobowych nie ma to żadnego znaczenia.

 17. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Grześ

  Będzie to typowy przewóz okazjonalny. Konieczna licencja na przewóz osób + spełnienie wymogów przewozu okazjonalnego.

 18. Andrzej pisze:

  Panie Pawle,

  ja absolutnie nie podważam Pańskiej odpowiedzi. Takie informację zostały mi przekazane w wydziale transportu w UM. Dodatkowo przekazano mi informację, iż mój UM używa przepisów UE, a nie krajowych. Stąd, iż sytuacja budzi również moje wątpliwości złożyłem o wydanie pozwolenia, którego prawdopodobnie nie otrzymam. Natomiast w odpowiedzi powinienem dostać uzasadnienie, którego bardzo jestem ciekaw.

 19. Arkadiusz pisze:

  Witam. Od pewnego czasu prowadzimy z żoną gabinet kosmetyczny jako główną działalność. Jako dodatkową prowadzę transport lekki do 3,5 t. Oczywiście jest kasa fiskalna i wystawiam rachunki uproszczone. Z uwagi na to że mamy liczną rodzinę kupiłem też auto posiadające 7+1 dla naszej wygody. Są również zapytania od osób trzecich i firm czy zawiozę ludzi na szkolenie, nad morze, zawiozę na wesele, na stypę, na urlop… czy muszę starać się o licencję na transport osób ( którą bardzo trudno uzyskać tak małemu podmiotowi gospodarczemu jak ja zarówno z uwagi na uzyskanie kompetencji, duże zabezpieczenie itd… ) skoro takich wyjazdów na miesiąc miałbym 2-3 ??

 20. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Arkadiusz

  Jeśli są to wyjazdy, które się powtarzają i z góry zakłada się, że będą one następować, jest to prowadzenie działalności gospodarczej i wymaga licencji na przewóz osób.

 21. Krzysztof pisze:

  Panie Pawle. Chcialbym zorganizowac dowozenie pacjentow do Poradni Rodzinnej . Oczywiscie tych najbardziej potrzebyjacych ,starszych lub matek z malymi dziecmi.
  Dowoz na zasadzie przewozow okazonalnych. Czy osobiscie jako wlasciciel poradni musze miec licencje ? cy wystarczy zatrudniony pracownik z takowa?. Dodam tylko ze usluge chce wykonywac pojazdem sluzbowym.

 22. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Krzysztof

  A transport będzie w ramach podmiotu prowadzącego poradnię, czy będzie do tego wynajęty odrębny podmiot wykonujący transport?

 23. Marcin pisze:

  Witam,
  jestem przewodnikiem turystycznym i chciałbym organizować wycieczki z przewozem busem turystów – ja jako kierowca + do 8 osób – oczywiście było by to okazjonalnie w zależności od potrzeb.
  Czy wymagana jest w takim wypadku licencja na przewóz osób ?

 24. Kamil pisze:

  Witam
  Bardzo proszę o rozchwianie moich wątpliwości, otóż od połowy sierpnia tego roku w życie wchodzą zmiany w ustawie o transporcie drogowym (podpisanej bodajże 5 kwietnia). Czy to prawda, że na międzynarodowy transport okazjonalny do 9 osób nie będzie wymagana już licencja ani certyfikat przewoźnika? Planuje otwórzyć działalność zajmujacą się właśnie przewozami międzynarodowymi samochodami do 9 osób, lecz nie jestem pewien tej właśnie kwestii. Proszę o radę.

 25. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Marcin

  Każdy zorganizowany przewóz osób w kraju wymaga licencji, więc nawet w przypadku przewozów okazjonalnych taką licencję trzeba posiadać.

 26. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Kamil

  Rozporządzenia unijne dotyczą wyłącznie pojazdów o pojemności powyżej 9 osób, zaś polska ustawa wprowadza licencję tylko na krajowy przewóz osób pojazdami do 9 osób, więc rzeczywiście wynika z tego, że międzynarodowy przewóz okazjonalny żadnym ograniczeniom nie będzie podlegał.

 27. Kamil pisze:

  Dziękuje za odpowiedź, właśnie tak podejrzewałem.

  pozdrawiam

 28. Marcin pisze:

  Czyli po Polsce na przewóz okazjonalny do 9 os. trzeba mieć licencję z jej całym „inwentarzem”, ale po Europie będzie można już jeździć bez ? A nie jest tak że ustawodawstwo unijne jest wyżej niż krajowe ? Bo to lekka kpina jest niestety.

 29. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Marcin

  Ustawodawstwo unijne określa reguły przewozu drogowego towarów oraz przewozu osób pojazdami zabierającymi więcej niż 9 osób. Kwestii pojazdów poniżej 10 osób nie reguluje w ogóle. W tym zakresie może więc wchodzić w grę prawo krajowe. Nie jest ono sprzeczne z unijnym, bo unijnego w tym zakresie nie ma.

 30. Damian pisze:

  Witam Panie Pawle
  Podsumowujac przeczytane komentarze, dla swojej pewnosci i innych internautow.
  Pragne otworzyc dzialalnosc gospodarcza przewozy okazjonalne.
  Co posiadam i co spelnic musze:
  Posiadam samochod osobowy 8+1 vw t5, bez reklam na nim,
  przewozy beda platne przelewm po wykonaniu uslugi z punktu A do B.
  Musze posiadac licencje dla przewoznikow osob. Jak organ ja wydaje?
  Pytanie brzmi czy musze posiadac kase fiskalna?
  Jakie jeszcze ewentualne wymagania nalezy spelnic?
  Pozdrawiam

 31. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Damian

  Konieczna jest licencja na przewóz osób. Co do kas fiskalnych to obowiązek ten wynika z odpowiednich przepisów podatkowych. Co do szczegółowej listy warunków do spełnienia to już temat na płatną poradę prawną 🙂

 32. Marcin pisze:

  Ministerstwo Sprawiedliwości szuka kolejnych zawodów do deregulacji – napisz o życiu małego przewoźnika okazjonalnego: http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/ankieta/

 33. @ Adam pisze:

  Czytajac powyzsze pytania i odpowiedzi nie mam dalej jasnosci jak bedzie traktowany przejazd przez Polske x km jezeli wykonuje usluge przewozu okazjonalnego busem 9os.w transporcie miedzynarodowym.
  -czy umowa pisemna na wykonanie uslugi np. z W-wy do Paryza bedzie wystarczajaca aby traktowac taki przejazd jako przewoz okazjonalny-miedzynarodowy.?
  -czy przejazd przez Polske bedzie podlegal przepisom krajowym z koniecznoscia posiadania licencji krajowej ?

 34. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Adam

  Zgadza się. Przewóz okazjonalny międzynarodowy licencji nie wymaga. Krajowy już tak.

 35. kamil pisze:

  Witam
  Przecież przejazd z Warszawy do Paryża jest właśnie przewozem międzynarodowym, a więc takim w którym pomiędzy miejscem początkowym a docelowym konieczne jest przekroczenie granicy Rzeczpospolitej. Gdyby to był przewóż krajowy, a więc punkt A i B znajduje się na terenie kraju to faktycznie licencja jest już wymagana. Czytając w ustawie samą definicję owych przewozów (krajowego i międzynarodowego) tak to rozumiem. Proszę Pana Pawła o korektę jeśli się mylę…

 36. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ kamil

  Ma Pan całkowitą rację.

 37. Tomasz pisze:

  Panie Pawle.
  Spytam i ja o tę wymagana licencje na przewóz okazjonalny , o której Pan mówi , że jest wymagana. Jak to sie ma do brzmienia ustawy Dz.U z 2012 poz. 1265. W rozdziale 3. Transport drogowy osób, art.18, pkt.3 mówi m.in:
  Nie wymaga zezwolenia wykonywanie przewozu okazjonalnego , jeżeli:
  pkt. 4a (samochody powyżej 7 osób włącznie z kierowcą)
  pkt.4b dopuszcza inne pojazdy niespełniajace pkt. 4a
  Licencja wymagana a zezwolenie nie?
  Czego nie rozumię? Prosze o wyjasnienie

 38. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Tomasz

  Zezwolenie to co innego niż licencja. Licencję w przewozach krajowych trzeba mieć zawsze, a oprócz tego czasami trzeba mieć zezwolenie.

 39. Damian pisze:

  Witam
  Panie Pawle pytanie retoryczne, dlaczego już teraz nie można zaskarżyć tej ustawy do Trybunału K.?
  Prowadzę działalność gosp. – okazjonalny przewóz osób – kuriozum jest podpisywać umowy z klientem w lokalu firmy oraz zakaz płacenia gotówką w samochodzie po wykonanej usłudze.

 40. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Damian

  Zaskarżyć ustawę w trybie abstrakcyjnym mogą tylko określone organy, a jak widać specjalnie się do tego nie palą. Zwykli obywatele mogą zaskarżyć przepisy tylko w drodze skargi konstytucyjnej na gruncie konkretnej sprawy np. wobec obciążenia karą za wykonywanie przewozów okazjonalnych niezgodnie z przepisami, a taka sprawa jeszcze do mnie nie trafiła.

 41. kristoferokolombo pisze:

  Witam,

  mam otworzona dzialanosc gospodarcza na przewozy osobowe okazjonalne, oczywiscie licencje posiadam, kase fiskalna tez, lecz mam problem, mianowicie zostalem zatrzymany przez ITD, grozi mi mandat w zwiazku z napisem „przewozy osobowe” i podaniem mojego nr telefonu, w protokole stwierdzono naruszenie art. 18 ust. 5 Ustawy o transporcie drogowym. Czy istnieje szansa, zeby uniknac mandatu? Na busie mialem tylko mala naklejke, informacje na szybie, nie posiadam ani taksometru, ani zadych lamp na dachu, tak jak to jest w taksowkach. Bus rowniez nie przypomina taksowki. Nie prowadze regularnego przewozu osob. Czy w zwiazku z tym zostane ukarany?

 42. Czy samochód zakupiony na kredyt można dopisać do licencji na przewóz osob pisze:

  Witam
  Mam zamiar zakupić samochód bus 8+1 na kredyt i chciałbym go dopisać do mojej licenjci na przewóz osob ( czy samochód zakupiony na kredyt można wogole dopisac??)
  pozdr dziekuje za odpowiedz
  Przemek

 43. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  Samochód kupiony na kredyt stanowi pojazd właściciela licencji, więc nie powinno to stanowić żadnej przeszkody.

 44. Tomasz pisze:

  Dziękuję Panie Pawle za odpowiedź.
  Zezwolenie nie wymagane, licencja tak. Tylko do wniosku o wydanie licencji należy dołączyć certyfikat kompetencji zawodowych, plus zabezpieczenie 9000 euro. Zatem całkowity koszt to ok 40tys. zł( jak dla mnie bardzo duże obciążenie). Moje auto nie jest tyle warte. Chciałem się takim zajęciem zająć jak nazwa wskazuje „okazjonalnie”, bowiem mam inne zajęcie. Kolejna przeszkoda to podpisywanie umowy w siedzibie przedsiębiorcy. Mam odebrać kolege z lotniska, z którym kontaktujemy się telefonicznie a nie widzieliśmy się pół roku i jak mam wykonać taką usługe legalnie? „Przyjazne Państwo”? , które zniechęca do działania lub szukania „swoich sposobów”? Może inni zainteresowani internauci mają jakieś pomysły?

 45. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Tomasz

  Jeśli taka działalność rzeczywiście będzie sporadyczna, występująca od przypadku do przypadku bez zamierzeń zdobywania klientów i rozwoju, to moim zdaniem nie jest to w ogóle działalność gospodarcza, która musi mieć charakter regularny i zorganizowany. A jeśli przewóz nie jest w ramach działalności gospodarczej, licencja na niego nie jest wymagana.

 46. Tomek pisze:

  Witam. Panie Pawle proszę o odpowiedz na moje pytania. Zamierzam świadczyć usługi w międzynarodowym okazjonalnym przewozie osób z PL do NL. (działalność gospodarcza) bsem 8+1 . Czy w takim razie muszę mieć zabezpieczenie w wys 9000 eur ? Czy potrzebuję licencji i certyfikatu kompetencji zawodowej ?

 47. jozef pisze:

  Witam,
  Panie Pawle
  w naszym kraju prawo stanowia medrcy zasiadajacy w lawach Sejmu i Senatu.
  Nie jeden juz raz dali oni wyraz swej glupocie i nie odpowiedzialnosci, tworzac ustawy
  sprzeczne z Konstytucja RP oraz z innymi obowiazujacymi aktami prawa.
  Jednym z przykladow jest wlasnie ta ustawa o transporcie drogowym.
  Ale przeciez uchwalona ustawe wciela w zycie,skladajac swoj podpis pod jej zapisami
  nasz Pan Prezydent,Prezydent wszystkich polakow.
  Wszystkich, bo jak widac wszystkich ma rowno w dupie.
  To Pan Prezydent ma prawo veta,zaskarzenia uchwalonej ustawy do Trybunalu Konstytucyjnego,inicjatywy ustawodawczej.To Pan Prezydent ma mozliwosc eliminowania bubli prawnych,ktore sluza no wlasnie komu i czemu sluza??
  To Pan Prezydent nie korzystajac ze swoich uprawnien przyczynia sie do powstawania
  prawa korupcjogennego i kryminogennego.
  To Pan Prezydent nie korzystajac ze swoich uprawnien i akceptujac buble prawne
  dziala na szkode Panstwa polskiego i jego obywateli.
  To Pan Prezydent za swoim podpisem przyczynia sie do powiekszenia deficytu budzetowego, zwiekszenia bezrobocia,ubostwa obywateli, emigracji mlodego
  pokolenia polakow,pokolenia produktywno-konsumenckiego.
  Tylko ludzie bez wyobrazni,ignoranci,majacy lekcewazacy stosunek do panstwa
  i jego obywateli potrafia tworzyc i wcielac w zycie,watpliwe niczemu i nikomu
  nie sluzace przepisy prawa,powodujace w swym zalozeniu sytuacje konfliktowe.
  Zaczynam powatpiewac w zaslugi Pana Prezydenta w walce z filozofia socjalizmu
  komunistycznego.
  Czyzby Pan Prezydent zapomnial o co walczyl ??
  Ponadto gdzie jest nasz Rzecznik Praw Obywatelskich,moze Pan Panie Pawle
  zwroci sie do niego aby zaskarzyl te ustawe.

  Z powazaniem Jozef

 48. Tomasz pisze:

  Też mnie martwi to zabezpieczenie na 9000 euro. Mam jeszcze pytanie do wtajemniczonych na forum: ubezpieczenie OCP, na jaką kwote wybrać i jaki może być tego koszt?

 49. Paweł pisze:

  Panie Pawle,

  Odnośnie sytuacji pana Tomasza, jakie cechy powinna nosić tego typu działalność aby można ją było wykonywać bez licencji i rejestracji DG, to znaczy gdzie w praktyce można się spodziewać granicy między działalnością sporadyczną a regularną?

  Czy z punktu widzenia podatkowego ewentualny dochód z takiej działalności stanowi po prostu dochód z „innych źródeł” osoby fizycznej?

 50. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Paweł

  To zawsze jest problem, aby rozróżnić takie stany. Każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Co do podatku nie wypowiadam się, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

 51. Kasia pisze:

  Panie Pawle,
  planuję zakupić dwa smarty z pożyczki z UE. Tymi samochodami zamierzam wozić ludzi na wesela. Czy w przewozie okazjonalnym muszę posiadać licencje na przewóz osób? W samochodzie będzie tylko kierowca i para młoda. Jakie powinnam mieć dokumenty do „legalnego” prowadzenia działalności w tym zakresie? Jak będę chciała zatrudnić kierowcę z zewnątrz to jakie on powianien mieć dokumenty?

 52. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Kasia

  Musi być licencja na przewóz osób. Kierowcę należy zatrudnić, nie musi mieć specjalnych dokumentów. Trzeba zawierać umowy pisemne w lokalu przedsiębiorstwa i ustalać z góry cenę ryczałtową.

 53. LeszekL pisze:

  Dzień dobry,
  Panie Pawle chciałbym się zapytać jak rozliczać przewozy okazjonalne. To, że jest potrzebne zezwolenie to wiem i staram się je uzyskać. Chciałbym kilka razy w tygodniu wozić ludzi z miasta A do miasta B. Samochód 8+1. Czy potrzebuje kase fiskalną? Czy mogę rozliczać każdy kurs na podstawie formularza przejazdu wpisując do KPIR? Czy od tych przewozów muszę odprowadzać podatek VAT?

 54. Karol B pisze:

  Witam Panie Pawle,
  proszę o podpowiedź odnośnie przewozu okazjonalnego zagranicznych gości gabinetu stomatologicznego: goście/pacjenci przylatują do Polski, ja jadę po nich na lotnisko, wiozę do hotelu, z hotelu na leczenie, z leczenia gdziekolwiek na zwiedzanie miasta czy do restauracji do miasta obok. Samochód mój własny 5-osobowy. Ilość pacjentów/turystów szacuję na 1-4 osób na tydzień. Ilość przejazdów 1-4 w ciągu każdego dnia. Mogę być zatrudniony w gabinecie stomatologicznym mojej partnerki jako pracownik i świadczyć tego typu dodatkowe usługi dla pacjentów. Mogę założyć oddzielną działalność jeśli potrzeba. Mogę zrobić licencję jeśli potrzeba. PYTANIE BRZMI: jakim sposobem zrobić to najprościej? Nie zakładać oddzielnej działalności jeśli nie jest to niezbędne żeby nie mnożyć kosztów prowadzenia dwóch firm?Nie robić licencji jeśli jej realnie nie potrzebuję? Czy musze mieć kasę fiskalną? Chcę być w zgodzie z prawem żeby mi nikt nie zarzucił w razie czego niedopełnienia obowiązków. Jednak nie chcę robić więcej niż wymagają ode mnie przepisy.

 55. Tomasz pisze:

  Ktoś z przedmówców poruszył temat zakazu reklamy, przyznaje, że chory pomysł jak wiele innych w tej ustawie. Myślałem też jak tu się zareklamować. Co, jeżeli obkleje reklamami małe auto mojej partnerki? Moje będzie czyste, ona usługi nie wykonuje. Można? Myślę, że można:)

 56. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Karol B

  Moim zdaniem powinna być licencja i powinny być spełnione wymogi co do przewozu okazjonalnego (płatności z góry, wcześniejsze umowy itp.) Kasa fiskalna jest potrzebna jeśli przekracza Pan limity przewidziane w przepisach.

 57. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Tomasz

  Zgadza się, obejście tego przepisu jest stosunkowo proste.

 58. Marta pisze:

  Witam, mam pytanie jeżeli przedsiębiorca posiada licencję na przewóz osób, wykonuje również przewozy regularne, na które posiada odpowiednie zezwolenie, chce również wykonywać przewozy okazjonalne. Czy może wykonywać je wyłącznie na podstawie licencji na przewóz osób i jak ma się do tego opłata 50 zł za wydanie zezwolenia , wynikająca z rozporządzenia, dla przewozu okazjonalnego.?

 59. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Marta

  Przewozy okazjonalne mogą być wyłącznie na podstawie licencji na przewóz osób. Zezwolenie natomiast jest dodatkową decyzją dotyczącą konkretnego rodzaju transportu w ramach przewozu osób.

 60. Agnieszka pisze:

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od dwóch lat, sprzedaż internetową. Kupiłam niedawno na firmę samochód osobowy (na 7 osób). Mam możliwość okazjonalnego przewozu osób do Niemiec – 2-4 przejazdy w miesiącu. Jakie PKD powinnam zastosować – nie znalazłam odpowiedniego, jakie wymogi powinnam spełnić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 61. Art pisze:

  Dziękuje Panie Pawle, że znajduje Pan czas na odpowiedzi (bardzo mi pomogły). Teraz ja – mam nadziej- pomogę czytelnikom :). Dla wszystkich, którzy mają niewykorzystany samochód osobowy w firmie podpowiadam pomysł na wykorzystanie auta i zarobienie fajnych pieniążków. Z góry zaznaczam, że nie miałem jeszcze żadnej kontroli także nie daje gwarancji, że wszystko jest legalne ale wydaje mi się, że tak, chociaż podobno w naszym kraju tylko bezrobocie jest legalne.
  Ale do rzeczy: moja firma nie zajmowała się transportem, jednak miałem na „stanie” 15 letnie BMW i pracownika, któremu kończyła się umowa, a że człowiek jest porządny chciałem znaleźć mu zajęcie. Dogadałem się z pewnym hotelem, że będę woził ich klientów znacznie taniej niż taksówka. Użyczyłem certyfikat kompetencji na rok za 600 zł (firm użyczających jest w necie sporo). Wysłałem człowieka na badania (testy psych., laryngolog, okulista, ogólne med. prac,) razem ok. 250 zł + bhp. Uzyskałem licencję (mimo, że działam w mieście wojewódzkim była to pierwsza wydana licencja tego typu w tym roku) – koszt ustawowo. Założyłem oddział firmy pod adresem hotelu (to było najtrudniejsze, ciężko przekonać właścicieli ale ostatecznie zadowolenie klientów hotelu jest najważniejsze). Samochód mam czysty – bez żadnych oznaczeń (chociaż wydaje mi się, że można umieścić logo hotelu i numer na recepcję), a moja reklama stoi w pokojach i na recepcji. Zawsze na transport podpisywana jest umowa, mamy gotowe szablony bardzo prostej umowy (format 1/4 strony a4), wpisujemy tylko imię i nazwisko klienta i miejsce dokąd chce jechać + cena (zajmuje to max 30 sek.), oczywiście w hotelu i pobieramy z góry kasę.
  W kwietniu przekroczę próg i będę musiał zainstalować kasę fiskalną, ale to już chyba ostatni problem jaki mam do pokonania.
  powodzenia

 62. darek pisze:

  mam busa 21 osób czy muszę mieć licencje na przewóz okazionalny

 63. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ darek

  Nie trzeba co do zasady zezwolenia na przewóz okazjonalny. Nie zmienia to faktu, że musi mieć Pan ogólną licencję na przewóz osób.

 64. @ JAc pisze:

  Witam
  Mam bardzo stare auto i zdarza mi się zawieść kogoś nim na ślub (niestety auto nie jest 7+1 os.) czy w związku z tym prócz zawierania umów w mojej placówce (co bywa problematyczne), ryczałtowych uzgadnianych wcześniej stawek, braku reklamy na aucie, płatności po wykonanej usłudze potrzebuję:
  a) licencji na przewóz okazjonalny czy też
  b) odbytego szkolenia na przewóz osób / rzeczy (średni koszt 3500zł)
  c) obu tych dokumentów
  w przypadku ew. kontroli Inspekcji Transportu Drogowego
  pomijam kwestie podatkowe, proszę o info

 65. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ JAc

  Licencja na przewóz osób zawsze jest wymagana przy zawodowym przewozie osób. W przypadku aut zabytkowych nie ma konieczności spełniania wymogów co do ilości pasażerów.

 66. Citi pisze:

  A czy ktoś z wykonujacych przewozy okazjonalne miał kiedys kontrole ITD, bo Ja woże czasami turystów bez licencji busem 8+1 , gdybym chciał spelnic wszystkie wymogi to by to bylo mało opłacalne ( krotki okres dzialalności ) dzialalnośc mam załozoną . Pisze że usługa . Mysle że mozna się ślizgac jeżdżac wkoło komina . ni wiem jak wieksze miasta typu Kraków i wawa ale w mniejszych sa szans że nie złapia. Bo tylko kontrolę w tym zakresie standardowo wykonuje ITD, chybe że się mylę

 67. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Citi

  ITD to najmniejsze zagrożenie. Spowoduje Pan wypadek i nagle okaże się, że ubezpieczenie nie obejmuje przewozów zarobkowych, a wypłacone poszkodowanym pieniądze trzeba będzie zwracać z własnej kieszni.

 68. Zagubiony pisze:

  Witam serdecznie Panie Mecenasie,

  A ja dwa pytania odnośnie tego przewozu okazjonalnego. Kiedy właściwie jest potrzebne na niego zezwolenie? Bo jak czytam ten art. 18 ust. 3 to jest on dość szeroki. Czy takie zezwolenie może uzyskać osoba prawna czy tylko osoba fizyczna? Dziękuje z góry i pozdrawiam.

 69. Zagubiony pisze:

  Panie Mecenasie jeszcze jedno pytanie: z czego wynika, że przewóz okazjonalny do 9 osób nie wymaga zainstalowania tachografu? Takie opinie znalazłem w internecie, a z art. 87 wynika mi coś przeciwnego…

 70. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Zagubiony

  Nie należy mylić zezwolenia z licencją – tę ostatnią trzeba mieć zawsze. O którym konkretnie przepisie Pan mówi w kontekście tachografów?

 71. Zagubiony pisze:

  – Rozumiem czyli licencja na przewóz osób zawsze. Podstawą na to jest art. 5b ust. 1? Z kolei zezwolenie na przewóz okazjonalny nie zawsze – no i właśnie pytanie w jakich przypadkach?
  – Wydaje mi się że art. 87 ust. 1 tak jak by zawsze nakazywał używanie tachografu: „Podczas wykonywania przewozu drogowego kierowca pojazdu samochodowego, z zastrzeżeniem ust. 4, jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli, kartę kierowcy, zapisy urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku oraz zaświadczenie, o którym mowa w art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców”

 72. Tomek pisze:

  Witam.
  Jestem taksowkarzem w Wielkiej Brytani (private hire) i zamierzam przez czesc roku w Polsce swiadczyc przewozy okazjonalne, transport na lotniska, do innych miast. Mam otworzona działalnosc w Anglii, tamtejsza licencje na przewoz osob i tam place podatki. Moje auto nie jest w Polsce z w zaden sposob oznaczone jako taxi i jest zarejestrowane na wyspach. Czy moge wykonywac taka działalnosc w Polsce? Czy potrzebuje jakiej zezwolena, licencje?

 73. Piotr pisze:

  Dzień Dobry
  Mam zamiar otworzyć firmę transportową w zakresie okazjonalnego przewozu osób. Wiem jakie muszę spełnić wymogi w tym zakresie i nie jest problemem spełnienie ich dla mnie.

  Mam zamiar podpisać umowę z firmą, która będzie dostarczać mi klientów, a następnie rozliczać się ze mną bezgotówkowo.

  I stąd moje pytania.
  1.Co w tym przypadku z koniecznością rozliczania się za pomocą kasy fiskalnej.

  2.Oprócz aut 7-9 osobowych chciałbym wykorzystywać limuzynę 5 osobową .Przeczytałem, że może takie auto użytkować może właściciel firmy, ale też należy spełniać ” specyficzne warunki” a ja rozliczałbym się jak powyżej.

  Z góry dziękuję za pomoc

 74. Andrzej H pisze:

  Witam.

  Jestem na podobnym etapie co kolega powyżej ( Piotr). Chcemy jako drugą część działalności otworzyć przewozy okazjonalne (przynajmniej według wszystkich przepisów wychodzi że będą to przewozy okazjonalne) z Polski do Niemiec.

  Założenie jest takie że jako firma zatrudniająca naszych pracowników w Niemczech chcemy otworzyć takie przewozy, z tym że będą to przewozy zarobkowe pojazdami konstrukcyjnymi do 9 osób wraz z kierowcą.

  Z Polskiej strony mamy Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika oraz Licencję na transport osób i rzeczy pojazdami konstrukcyjnymi przeznaczonymi do przewozu od 7-9 osób wraz z kierowcą. Z naszych informacji wynika że to by było na tyle.

  Natomiast dostaliśmy odpowiedź od Niemieckiego BAG że na taki przewóz musimy otrzymywać od BAG pozwolenie które kosztuje 110 Euro za każdy przejazd.

  Stąd pytanie na jakie przepisy powołują się inne firmy, gdyż wiem że 99% firm które znam nie wykupują takiego zezwolenia? Co za tym idzie nie posiadają żadnej licencji ani zezwolenia na przewóz osób w Niemczech.

  Czy obowiązują nas jakieś zezwolenia w Niemczech ? Jeśli nie to na co można się powołać podczas kontroli ?

  Z góry dziękuję za pomoc.

 75. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Tomek

  Nie ma możliwości prowadzenia działalności w zakresie przewozu okazjonalnego bez polskiej licencji. Dodatkowo trzeba spełniać wymogi co do prowadzenia tego przewozu w Polsce tj. albo spełnia odpowiednie wymogi techniczne tj. 9 pasażerów z kierowcą albo odpowiednie zasady zawierania transakcji jak umowa pisemna w siedzibie firmy itp.

 76. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Piotr

  W przypadku auta 5-osobowego trzeba spełniać wymogi co do sposobu zawierania umów i płatności. Jeśli klientem jest firma, nie trzeba kasy fiskalnej – wystarczą faktury.

 77. Sebastian pisze:

  Dzień dobry.

  Mam zamiar wozić do imprez okolicznościowych. Czy okazjonalny przewóz osób samochodem zabytkowym pięcio osobowym to też przewóz zawodowy obarczony licencją na przewóz osób? Jakie inne kryteria muszę spełnić by nie zapłacić kary?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Sebastian

 78. Paweł pisze:

  Witam
  Posiadam kabrioleta 5-cio osobowego, auto używam sporadycznie do przejazdów prywatnych (nie zarobkowych).
  Przejazd mojego samochodu budzi zainteresowanie przechodniów, fotografowanie się z moim autem na parkingach itp…
  Chciałem w okresie letnich wakacji przewozić turystów oraz innych chętnych w Gdańsku i okolicach.
  Co muszę zrobić by było to zgodne z literą prawa.
  p.s. auta nie chcę oklejać
  klientów chcę zdobywać stojąc na „chodniku”

 79. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Sebastian

  Licencja na przewóz osób musi być w każdym wypadku. Gdy pojazd jest zabytkowy, przewóz okazjonalny jest dopuszczalny.

 80. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Paweł

  Musi Pan mieć licencję na przewóz osób. Zdobywanie klientów na chodniku odpada – żeby takim samochodem wykonywać przewozy okazjonalne, trzeba zawierać umowy w siedzibie przedsiębiorstwa, płatność powinna być uzgodniona z góry i powinna następować albo na konto, albo gotówką w siedzibie firmy.

 81. Marcin z lodzi pisze:

  Panie Pawle. Jestem zainteresowany współpracą z przewoźnikiem z aplikacją którą mówi o przewozach okazjonalnych. Jednak co do prawnego działania tej firmy są pewne obiekcje. Osobiście zawsze chce działać w/G prawa i zrobiłem badania lekarskie ,firma która mnie zatrudni da mi licencję i wszystko szło dobrze ale zasiegnalem języka i okazało się ,że przewozy mogą realizować auta o rejestracji na 7 osób. Jak to wygląda prawnie?czy bez problemu i spokojnie mogę jeździć? Bez obawy za mandat z ITD?

 82. Ryszard pisze:

  Witam ,

  Chciałbym rozpocząć działalność związaną z odprowadzaniem pojazdów .
  W skrócie jest to wynajem kierowcy ( np. dzwoni firma która potrzebuje odprowadzić
  auto na myjnie , zmianę opon lub do serwisu lub okazyjne odprowadzenie auta z punktu a do punktu b z właścicielem lub bez np. w sytuacji gdy wypił alkohol i nie może prowadzić .

  Chciałbym zapytać jakie zezwolenia byłyby potrzebne oraz czy jest jakieś pkd pod które można podciągnać wynajem kierowcy , a może jest to również usługa transportowa która pomimo braku przewozu osób także wymaga licencji ?

  Bardzo proszę o radę i wskazówki .

  Pozdrawiam

  Rysiek

 83. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Marcin z lodzi

  Pojazdem mniejszym można realizować przewozy, ale wyłącznie po spełnieniu szeregu warunków jak zawieranie umów w lokalu przewoźnika. Zwykle te wymogi uniemożliwiają w praktyce prowadzenie działalności.

 84. Jarek pisze:

  Mam 2 pojazdy zabytkowe, chciałbym prowadzić okazjonalny przewóz:
  – osób – samochodem osobowym – replika taksówki z czasów PRL-u
  – towarów – samochodem dostawczym, replika bagażówki z czasów PRL-u.
  Z informacji wyczytanych w sieci rozumiem, że mogę samochodem osobowym zabytkowym świadczyć usługi transportu osób. Jak to się ma w przypadku transportu towarów? Czy trzeba posiadać jakąś licencję?
  Czy na pojazdach zabytkowych mogą być umieszczone koguty TAXI i nr telefonu, bez numeru taksówki.

 85. Macin P pisze:

  Witam,
  proszę o informację jakie konsekwencje prawne poniosę w sytuacji zamieszczenia reklamy na samochodzie. Nie jestem w stanie zrozumieć jak działalność taka może mieć ograniczone możliwości reklamy.

 86. Jarek pisze:

  Witam.
  Wymóg posiadania auta na wyłączność lub w leasingu w przypadku licencji na przewóz osób samochodem osobowym ( dotyczy tylko aut zarejestrowanych na maks. 5 osób ) oraz absurdalne wymogi formalne ingerujące w sposób prowadzenia działalności gospodarczej cokolwiek złagodzone przez Senat, wydają się nosić de facto znamiona ZAKAZU , a nie regulacji czyli uporządkowania. Czy nie prościej było by wprowadzić ustawowy zakaz niż udawać, że pozwalamy ale właściwie , to zakazujemy bo i tak nie jest w stanie spełnić niektórych wymogów ?? Panie Pawle, a może by tak do TK z tym bublem legislacyjnym ??? Dziś w dobie Ubera sprawa znów wraca na top !

 87. Joanna pisze:

  Witam, w związku z rozpoczęciem działalności w zakresie przewozów okazjonalnych samochodami 8+1, mam pytanie – z ustawy wynika, że obostrzenia dotyczące opłat bezgotówkowych za przejazd i własności pojazdu dotyczą samochodów osobowych do 7 osób, więc nie stosuje się ich w przypadku 9-osobowego auta. Druga sprawa – ustawa mówi, że zabrania sie w przypadku samochodów do 9 osób „umieszczania w sposób widoczny i czytelny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, adresem strony internetowej przedsiębiorcy lub innych oznaczeń mających na celu identyfikację przedsiębiorcy, a także reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców świadczących takie usługi”. Czy dotyczy ten zakaz również wyświetlaczy diodowych umieszczonych wewnątrz samochodu, ale widocznych z zewnątrz, czy nie? Z góry dziękuje za odpowiedź.

 88. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ jarek

  Samochodem osobowym można świadczyć usługi przewozu osób na podstawie licencji. Samochodem ciężarowym można świadczyć usługi przewozu towaru. Jeśli DMC tego pojazdu nie przekracza 3,5 tony, nie jest konieczna licencja na przewóz towarów.

 89. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Marcin P

  Za takie naruszenie grozi kara w wysokości 8.000 zł

 90. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Jarek

  Zgadzam się, że regulacja jest nieadekwatne do celów, którym służy i być może TK mógłby się tym zająć, ale TK jak wiadomo, działa obecnie średnio, więc nie wiem, czy to coś da.

 91. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Joanna

  Nie ma znaczenie, czy urządzenie jest wewnątrz czy na zewnątrz. Jeśli jest widoczne z zewnątrz, oznacza naruszenie zakazu z art. 18 ust. 5

 92. Adam pisze:

  Dzień Dobry
  Mam dylemat, może uda się to jednoznacznie zrozumieć :
  Jestem taksówkarzem ( posiadam auto Taxi , licencje itd… )
  Zastanawiałem się nad dodatkowym świadczeniem usług przewozowych osób na terenie polski i UE samochodem który posiadam, czyli taksówką. Oczywiście zamówienia na transport mogą pojawić się skąd kolwiek ( nie tylko z mojej gminy ) i dokądkolwiek. Nie był by to transport zgodny z rozkładem jazdy tylko pod konkretne ( lotnisko,wakacje, wesele i inne.. ) zamówienie ( nazywa się to chyba okazjonalny transport osób samochodem osobowym ).
  Jakie wymagania musiałbym spełnić żeby z racji wykonywanej pracy nie zostać potraktowanym jak przestępca ..?? ( np mandat 8000 )
  Czy obecne uprawnienia upoważniają mnie do tego ??
  Jak nie to co trzeba zrobić żeby dodatkowo oprócz taxi można było obsługiwać tego typu zlecenia op..?? które akty prawne o tym mówią ..??
  Próbowałem się dodzwonić na infolinie ITD ale to się nie udało mimo wielokrotnych prób ….Może ktoś mi pomoże ..??
  Z uszanowaniem
  Adam

 93. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Adam

  Po pierwsze musiałby Pan za każdym razem usuwać z pojazdu wszelkie oznaczenia taksówki i firmy taksówkowej. Po drugie wykonywanie przewozu okazjonalnego osób jest możliwe tylko przy spełnieniu szeregu określonych wymagań takich jak spisanie pisemnej umowy w lokalu przedsiębiorcy za kwotę z góry umówioną, posiadanie tej umowy w pojeździe, płacenie wyłącznie przelewem lub gotówką w siedzibie itp.

 94. Sventevith pisze:

  Witam,

  Posiadam dwa zabytkowe samochody, które mam zamiar używać do przewozu osób podczas imprez okolicznościowych (np śluby). Czy w takim przypadku wymagana jest licencja oraz certyfikat zawodowy ? Ustawa nie jest jasna z jednej strony osobno definiuje pojazd zabytkowy oraz samochód osobowy:

  Art 18. 4b
  Dopuszcza się przewóz okazjonalny:
  1) pojazdami zabytkowymi,
  2) samochodami osobowymi:

  Natomiast Art. 5 b nie wymienia obowiązku posiadania licencji w przypadku pojazdów zabytkowych.

  A Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:
  1) samochodem osobowym,
  2) pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
  3) taksówką
  – wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

 95. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Sventevith

  W mojej ocenie to nie jest świadome rozróżnienie i pojazdy zabytkowe mieszczą się w kategorii innych pojazdów. W art. 18 ust. 4b rozróżnienie dotyczy tylko sposobu, w jaki przewóz jest wykonywany. W przypadku przewozów pojazdami zabytkowymi jest on zawsze dozwolony. W przypadku samochodów osobowych nie będących pojazdami zabytkowymi należy spełnić szereg warunków.

  Reasumując moim zdaniem na świadczenie usług w tym zakresie również potrzebna jest licencja na przewóz osób.

 96. Mateusz pisze:

  @ Paweł Judek

  Panie Pawle, z zawiłości tekstu ustawy zrozumiałem, że aby w naszym kochanym kraju dorobić legalnie kilka groszy na przewozach ślubnych prowadzonych pojazdem osobowym o dopuszczalnej liczbie miejsc = 4, nie będącym pojazdem zabytkowym muszę posiadać licencję na przewóz osób samochodem osobowym, do zdobycia której potrzebny jest certyfikat kompetencji zawodowych ? Prowadzę własną działalność związana z handlem i posiadam ciekawe auto, które mogłoby trochę dorobić do „swoich wydatków”.
  W treści ustawy znalazłem tiret w ust. 4b.
  – niespełniającymi kryterium konstrukcyjnego określonego w ust. 4a i będącymi wyłączną własnością przedsiębiorcy lub stanowiącymi przedmiot leasingu tego przedsiębiorcy.

  Czy może ów tiret pozwala na przewóz okazjonalny bez powyższych uprawnień?

  Proszę o pomoc w zrozumieniu powyższych przepisów.

  Pozdrawiam

 97. Krzysztof pisze:

  Czy była by możliwa pełniejsza i konkretniejsza odpowiedź z Pana strony na pytania pana Adama z 22/02/2018? Oznaczenia pojazdu i pozostałe wymagania są jasne. Ale co dalej? Pan Adam stawiał szereg pytań? Czy można wykonywać takie przewozy? Czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chcący przewozić czasami kogoś zarobkowo np z lotniska do hotelu, albo parę ślubną z kościoła do lokalu musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych i 9000 eur zabezpieczenia? czy posiadając licencję taxi można dokonywać takich umówionych przewozów nie w ramach taxi bo np. klient nie życzy sobie jechać oznakowanym pojazdem?

 98. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Mateusz

  Nie, przewóz okazjonalny w każdym wypadku wymaga licencji na przewóz osób. Dodatkowym wymogiem są natomiast warunki techniczne pojazdu, a jeśli ten ich nie spełnia, trzeba za to spełnić wiele warunków co do zasad wykonywania przewozu (umowa w pojeździe, płatność z góry itp.)

 99. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Krzysztof

  Aby wykonywać działalność w zakresie przewozów okazjonalnych konieczne jest uzyskanie licencji na przewóz osób, a do tego konieczny jest certyfikat oraz zabezpieczenie finansowe. Taki przewóz nie może być wykonywany pojazdem z oznaczeniami taksówki. Do takiego przewozu nie można wykorzystywać licencji taksówkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.