Baza międzynarodowego orzecznictwa z zakresu Konwencji CMR

Konwencja CMR obowiązuje w kilkudziesięciu krajach, co powoduje, że każdego roku wydawane są tysiące orzeczeń opartych na jej przepisach. Niestety z reguły orzeczenia te są publikowane (jeśli w ogóle) wyłącznie w danym kraju i poza nielicznymi wyjątkami (w szczególności dotyczącymi orzeczeń trafiających do czasopisma European Transport Law) są niedostępne dla większości praktyków. Tymczasem w wielu wypadkach takie orzeczenia mogłyby być przydatne w sprawach prowadzonych m.in. przed polskimi sądami, zwłaszcza że polska judykatura w zakresie Konwencji CMR nie jest zbyt rozbudowana. Z tych względów za niezwykle cenną uważam osobiście wdrożoną w życie inicjatywę stworzenia bazy międzynarodowego orzecznictwa opartego na Konwencji CMR.

Baza taka zaczęła być tworzona kilkanaście miesięcy temu przez UNIDROIT International Institute for the Unification of Private Law (Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego). Niedawno projekt ten został przejęty przez francuski IDIT Institut du droit international des transports et de la logistique w Rouen (Instytut Międzynarodowego Prawa Transportu i Logistyki), który zamierza ustandaryzować wpisy dotyczące poszczególnych orzeczeń (do tej pory każdy wpisy różnych autorów miały różną strukturę, co utrudniało przeglądanie bazy).

Nowa baza dostępna na stronie Instytutu ma przyjazny interfejs umożliwiający wyszukiwanie orzeczeń wg zagadnień, dat, artykułów, słów kluczowych i wyrażeń, krajów, w których wydano orzeczenie, a nawet miast. Każdy wpis zawiera dane dotyczące orzeczenia, spis zagadnień, których dotyczy, a także jego streszczenie oraz tezę, jeśli była sformułowana. W niektórych wpisach można natknąć się także na własne uwagi osoby dokonującej wpisu co do zagadnień poruszonych w orzeczeniu. Wpisy są w języku angielskim i francuskim, choć w przypadku części orzeczeń wciąż jest tylko jedna wersja językowa.

Oprócz orzeczeń w bazie znajduje się również bibliografia obejmująca kilkaset artykułów naukowych poświęcone Konwencji CMR opublikowane w czasopismach w różnych krajach.

Baza orzeczeń liczy obecnie ponad 2.500 wpisów z 11 krajów, co nie przekłada się jednak na taką samą ilość orzeczeń, gdyż wpisy w wersji angielskiej i francuskiej liczone są osobno. Szacunkowo więc można przyjąć, że liczby orzeczeń wynosi ok. 1500. Niestety brak wśród nich jakichkolwiek orzeczeń z Polski. Jak na razie jedynym polskim akcentem jest wymienienie wśród bibliografii artykułu A. Blacha: Umowa o samochodowy przewóz towarów w ujeciu nowego prawa przewozowego i konwencji CMR.

Mam nadzieję jednak, iż już wkrótce ten stan ulegnie zmianie. Miło mi bowiem poinformować, iż powierzono mi funkcję korespondenta IDIT w zakresie polskiego orzecznictwa opartego na Konwencji CMR. Wraz z mec. François Wojcikiewiczem francuskim adwokatem specjalizującym się w prawie transportowym przygotujemy opracowania dostępnych orzeczeń wydanych przez polskie sądy w języku angielskim i francuskim, dzięki czemu powinny one znaleźć się w bazie.

W związku z powyższym mam gorącą prośbę do Czytelników o nadsyłanie interesujących orzeczeń w zakresie Konwencji CMR wydanych przez polskie sądy, zwłaszcza wyższych instancji. Tylko niewielka część tych orzeczeń jest publikowana, a dzięki opublikowaniu w bazie orzecznictwa jest szansa na zapoznanie się z nimi przez większą ilość osób.  Z góry dziękuję 🙂

Spodobał Ci się ten artykuł?

Subskrybuj bloga, a otrzymasz wiadomość e-mail o każdym nowy wpisie

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Międzynarodowy przewóz drogowy towarów i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Baza międzynarodowego orzecznictwa z zakresu Konwencji CMR

  1. andre pisze:

    Bardzo dobra inicjatywa 🙂 Link do art. artykułu A. Blacha – nie działa 😐

  2. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

    Obawiam się, że padła cała strona i nie działa żaden link 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.